Hogyan varrj levágott bő nadrágszárból farmerszatyrot - DIY kezdőknek

Amikor a Duna tv Családbarát című élő magazinműsorában szerepeltem a környezetvédelmi világnap alkalmából, az volt a kérés, hogy készítsek el a műsor alatt valami egyszerűt farmerból. De nem lenne jó, ha zörögnék varrógéppel, mert az zavaró lenne, hiszen közben zajlanak a beszélgetések a stúdióban. Ezért egy olyan ötletet vittem, amihez nem kell varrógép, mégis hasznos (és környezetkímélő, és sikerélményt adó, és szekrényben helyet csináló, és hulladékcsökkentő, és szemléletformáló...). Szatyor, táska ugyanis mindenkinek kell. Kiszolgált farmernadrág pedig szintén nagyon sokaknál foglalja a helyet otthon a szekrényben. Mindjárt megmutatom, hogy kezdőként hogyan tudsz ilyet csinálni!

tv91 

 

Íme a szatyor, ami a Duna tv élő adásában készült:


tv3

 

És íme két nagyon hasonló, aminek a készítését most bemutatom:

2szatyor

Ha nem ismered a varrógép használatát, de benne vagy egy kis kézi varrásban, akkor is könnyen elkészítheted a saját DIY farmertáskádat. Ha pedig akár csak kezdő varrós vagy, akkor még bele sem merülsz igazán, máris kész leszel. 

Most fogsz csak örülni annak, aminek eddig nem! Hogy van a szekrényben több olyan farmernadrág, amiket különböző okokból már nem használnak a családtagok. Az egyik ilyen ok lehet az, ha egyenes, bő szára van, ami most éppen nem a legtrendibb. Ilyenkor jönnek jól pl. a vastag férfinadrágok is, mert azok nem stretch anyagból készültek, így varrni is könnyebb, és jó strapabíró lesz a végeredmény. Jó esetben már nyár elején levágtad a naci szárait, és lett belőle rövidnadrág. Ehhez adtam is ötleteket egy korábbi cikkben, és megígértem, hogy a nadrágszárakból is készítünk majd valamit. Eljött az idő! 

A fülekkel sem kell sokat bajlódnod, mert hozzám hasonlóan használhatsz régi övet, nadrágszíjat, amit szintén sajnáltál eddig kiselejtezni.

Bő nadrágszárból szatyorvarrás - lépésről lépésre útmutató, amibe kezdők is bátran belevághatnak

Szükséges eszközök és anyagok:

1 db régi farmernadrág, lehetőleg egyenes, bő szárú

olló

tű és cérna, vagy varrógép

régi színes, vidám pamutöv (pl. szoknya megkötője), vagy derékszíj (vékony, amit visz a tűd, vagy varrógéped)

díszítéshez textildarabkák, hímzőfonal

 

1. Ha találtál egy bő szárú nadrágot, amitől eddig nem tudtál megszabadulni, akkor már félig kész is van a táska. Most csak le kell vágnod tetszőleges hosszúságúra az alját. Egy szép, arányos méretet próbálj találni a szár szélességétől függően, vagy egyszerűen mérd hozzá egy régi vászonszatyrodat, esetleg egy A/4-es lapot. Jelöld meg a levágni kívánt részt krétával, filctollal, vagy golyóstollal.

 

2. A nadrág alja, a felhajtás lesz a szatyor teteje, ezért úgy is tekinthetjük, hogy az már készen is van. Ugye, milyen gyorsan haladunk?

3. Fordítsd ki a levágott szárat. Simítsd egymásra a két réteget úgy, hogy az oldalvarrások kétoldalt legyenek. Ez nem lesz tökéletes, mert a farmer szárán az előoldal keskenyebb, mint a hátoldal. A fonákján varrd össze a vágott szélt egy egyenes varrással (kézzel, vagy géppel egyaránt jó).

4. Cikk-cakk öltéssel szegd el a varrott, nyers szélt. Kézi varrósok ezt pelenkaöltéssel helyettesíthetik.

5. Következnek a fülek. Aszerint, hogy milyen hosszúságú fület vagy pántot szeretnél, keress hozzá egy fölösleges övet a szekrényben. Az itt bemutatott táskák egyike kétfülű szatyor, a másik pedig egy hosszabb fülű válltáska. 

  • A kétfülű szatyor esetén: levágtam megfelelő méretűre a füleket (kb. 35-45 cm között legyen a végső méret), majd 1 cm-t visszahajtva levarrtam a végüket. A behajtott oldalt a szatyor belsejéhez illesztve gombostűvel rögzítettem, majd a táska színén, a farmer eredeti varrásán végigvarrtam a füleket, miután ellenőriztem, hogy pontosan egymáson fekszenek-e. Így nem is látszik a keletkezett varrat.

 

  • Az egypántos válltáskát pedig egy régi gyereköv ihlette. Nem túl vastag, könnyen viszi a varrógép, és a végei szépek, ezért kívülről varrtam a táska oldalához.

szdiy97

Az egyszerűség kedvéért bélést most nem varrunk a táskákhoz, ami azt jelenti, hogy készen is vagyunk.

 

6. Ha még szeretnéd díszíteni is a táskádat, akkor megmutatom a tv-ben általam készített ötletet. Ehhez hímzőfonalra és varrótűre, valamint kicsi textildarabkákra, és a fantáziádra lesz csupán szükséged. Rendezd el a textildarabokat a táska előoldalán, rögzítsd gombostűvel, majd egyszerű futóöltésekkel (mintha szaggatott vonalat rajzolnál, csak tűvel), maradék színes hímzőfonallal varrd fel őket. 

 

 

 

Ha pedig nem szeretnél a varrással bajlódni, akkor nézz be a boltomba, ahol kész táskáim közül is választhatsz egy jövendőbeli kedvencet.