A JeansHacker és én
Kicsoda, micsoda a JeansHacker?
Gátszegi Szilvia vagyok, a JeansHacker márka kitalálója, létrehozója. Újrahasznosító, farmermentő.
Fölöslegessé vált farmer ruházatból készítek designer kézműves termékeket.
A JeansHacker története
Minden egy zsák farmerral kezdődött, amit a padláson őrizgettem, mert sajnáltam kidobni a régi darabokat. Aztán elkezdtem szétszedni, majd új formában összerakni a kiselejtezett nadrágokat...
Hiszen már korábbi, patchworkös korszakomban is használtam régi farmert újrahasznosítási céllal. Történt egyszer, hogy állás nélkül maradtam, és azon gondolkodtam, hogyan tovább. Egy fesztiválon, ahol a családdal voltunk, észrevettem, hogy sokan rácsodálkoznak arra a patchwork farmer takaróra, amit azért vittünk, hogy leterítsük a fűre, és azon ücsörögjünk a programok alatt. A hazaúton pedig el is döntöttem, hogy lehozom a padláson lévő zsák farmert… de ekkor még inkább csak a hobbi szintig jutottam el.
Később egy súlyos betegség miatt otthon töltött hónapok alatt vettem újra elő az „életmentő” alkotást: a varrógépet, a bedobozolt farmergyűjteményemet, és a félretett ötleteimet. Kemó után voltam, ezért a házat nem szívesen hagytam el, de már jól éreztem magam. Így ez az időszak megfelelő volt a hobbim gyakorlására, és a külvilággal való összekapcsolódásra. A munkába való visszatérés után viszont ismét fel kellett hagynom a szenvedélyemmel. Egy költözés is közbejött, ami miatt a közelmúltig ismét dobozokban és zsákokban várakoztak a farmerok. Aztán úgy döntöttem, hogy feladom meglévő állásomat, hogy mostmár csak azzal foglalkozhassak, amiben a legjobban el tudok mélyedni.
Az általam készített termékeknél nem elégszem meg a szokványos megoldásokkal, szeretek kísérletezni, és olyat is létrehozni, ami még soha, sehol nem volt. Ez persze nagyon időigényes folyamat is tud lenni, de szeretnék eredeti tárgyakat készíteni, és ezzel magamat más alkotóktól megkülönböztetni.
Eredeti szakmáim szerint nyomdász, tipográfus, szociális munkás és szociológus vagyok, és ezekből rengeteg tudást és tapasztalatot át tudok menteni a kézműves vállalkozásomba. Varrógéphez első lányom születése előtt ültem először. Eleinte a 3 gyermekemnek varrtam mindenfélét, és beleszerettem a patchwork-be is. Bár az anyukám a világ legjobb varrónője, nem akarta, hogy lányai ezt a szakmát válasszák. Ezért nem efelé terelt, de a szemem sarkából akarata ellenére is elsajátítottam sok dolgot. Ma pedig csakis vele konzultálok, ha szükségem van szaktanácsra.
Ennek eredményét láthatod itt az oldalon, és a közösségi média felületeken. Közben már jócskán túl vagyok az első zsáknyi adagon, mert farmert azóta is mindenki hord, aztán: kinövi, kihízza, kifogy belőle, összekeni festékkel, kikoptatja bicajüléssel, vagy egyszerűen csak rakosgatta 20 évig, mert régen olyan fiatalos volt benne... így hát a nyersanyagutánpótlás biztosítva van. De kidobni vétek is lenne, hiszen annyi minden készülhet még belőle.
Én varrógéppel védem a környezetet.
JeansHacker (ejtsd: Dzsínszhekker) Egyáltalán mi ez a név?
Jeans: minden életkorban töretlen népszerűségnek örvendő farmer öltözet
Hacker: eredeti (!) jelentésében olyan nagy tudású szakembert jelentett, aki szakmáját lelkesedésből is űzte, akár „művészi” gondossággal. Számos valós történetet és „legendát” találunk a hackerekről, akik lehetetlennek látszó dolgokat voltak képesek előhozni egy-egy eszközből. (Wikipédia)
Médiamegjelenések
A Zöld Ipar Magazin felkeresett, hogy meséljem el a JeansHacker történetét. Az erről készült cikk elolvasható ide kattintva
Beszélgetés a kezdetekről, farmer újrahasznosításról, alkotói folyamatról, környezettudatosságról, szemléletformálásról, programjaimról, terveimről, és még sok jeanshackeres témáról, a Körös Hírcentrum rádióműsorában, amelyet ide kattintva lehet elolvasni, vagy meghallgatni
A Csaba TV is meglátogatott egy alkalommal, hogy az újrahasznosítás fontosságáról elmondhassam véleményemet. Ez az interjú itt nézhető újra
A környezetvédelmi világnap alkalmából termékeimmel együtt meghívást kaptam a Duna TV Család-barát című élő magazinműsorába.